Czy w Tatrach jest bezpiecznie ?

Posted by on lip 17, 2012 in Pozostałe | Komentowanie nie jest możliwe

Czy w Tatrach jest bezpiecznie ?

Po pierwsze bezpiecznie

Każda sytuacja w której wchodzimy w teren zbyt trudny technicznie dla nas, bądź widzimy że obraliśmy na dany dzień zbyt długą trasę, powinna skłonić nas do zawrócenia/zmiany trasy. Nie powinniśmy sugerować się innymi osobami idącymi danym szlakiem, lecz powinniśmy zawsze dopasować szlak do swoich możliwości w danym dniu.

Mimo dobrego zagospodarowania, Tatry Polskie pochłaniają rokrocznie ok. 20 istnień ludzkich. Przyczynami wypadków są często niekompetencja, brawura bądź lekkomyślność turystów, a bezpośrednio ? upadki w skale albo na trawkach, zejście ze szlaków, pobłądzenie we mgle, strącane kamienie, wchodzenie na płaty śnieżne (np. na Orlej Perci), nagłe załamania pogody, uderzenia piorunów, nieodpowiedni ekwipunek.

Zdjęcie z: goromaniaczka.blogujaca.pl 

 

Załamanie pogody w Tatrach

Załamanie pogody w Tatrach jest jednym z podstawowych elementów stwarzających zagrożenie podczas wycieczek.

Osoby wrażliwe na zmiany wysokości powinny pamiętać, że również Tatry wymagają aklimatyzacji. Zgubiwszy w górach szlak, nie należy schodzić w dół, lecz starać się wrócić do znaków, gdyż łagodne w górze stoki i źleby niżej są zwykle podcięte urwistymi ścianami. W burzową pogodę trzeba unikać grani i wierzchołków gór. Niebezpieczne są kosodrzewiny. W ostatnich latach coraz więcej sób podejmuje wycieczki w zimie, przez co wyraźnie wzrosła liczba wypadków. Trzeba pamiętać, że turystyka zimowa wymaga dużego doświadczenia, znajomości zimowych wariantów dróg, a także odpowiedniego sprzętu. Przy przeprawach przez wyższe przełęcze niezbędne są raki i czekan oraz  umiejętność posługiwania się nimi. Do najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków w zimie należą zsunięcia po zlodzonym stoku oraz lawiny. Pomocy w górach przez cały rok udzielają ratownicy TOPR.

W ostatnich latach poważny problem stanowią w Tatrach nadmiernie spoufalone niedźwiedzie. Częstowane przez nierozważnych turystów żywnością, uczą się jej szukać w pobliżu skupisk ludzkich.

Niedźwiedzie spoufalone z człowiekiem

Niedźwiedzie spoufalone z człowiekiem są poważnym zagrożeniem dla turystów.

Penetrują śmietniki ?włamują się ? do pozostawionych na parkingach samochodów, a nawet kradną plecaki. Latem 2001 roku młoda samica terroryzowała turystów w rejonie szczytu Rysów i w Dolinie Mięguszowieckiej. Kilka osób z niegroźnymi ranami trafiło do ambulatorium w Smokowcu. Strażnicy TPN starają się sprowadzić niedźwiedzie ze złej drogi uprzykrzając im kontakty z człowiekiem: grodzą schroniska i uczęszczane drogi elektrycznymi pastuchami, strzelają gumowymi kulami.

 

Zdjęcia z: zielonalekcja.pl 

Gwarancją bezpieczeństwa są TOPR I GOPR

TOPR ? Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, często przeprowadza bezpłatne akcje ratunkowe przy pomocy śmigłowca. Punkty alarmowe znajdują się we wszystkich schroniskach, na Wiktorówkach, w stacjach PKL na Kasprowym i Gubałówce również w Bukowinie.

Logo TOPR

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, prowadzi akcje ratunkowe także przy użyciu śmigłowca

 

 

 

W ważniejszych schroniskach w sezonach ratownicy pełnią stały dyżur (zimą także na Kasprowym Wierchu, Gubałówce , Butorowskim Wierchu, w Bukowinie). W górach wezwanie stanowi sygnał nadawany głosem lub światłem 6 razy na minutę ? odpowiedź: sygnał powtarzany co 20 sekund. Pomocy helikoptera wzywa się stojąc z ramionami wzniesionymi w górę w kształt litery ?Y?. jedno ramię w górze, drugie w dole ( przypominające literę ?N?) oznacza ?niepotrzebna pomoc?.

 

 

Zdjecie z : 4outdoor.pl 

Aby nikomu w górach nie zabrakło logicznego myślenia, rozwagi i przezorności, a wówczas podczas wędrówki po tatrzańskich szlakach będą przyjemne i bezpieczne.


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26