Festiwalowe szaleństwa w Zakopanem

Posted by on lip 17, 2012 in Imprezy i wydarzenia | Komentowanie nie jest możliwe

Festiwalowe szaleństwa w Zakopanem

43. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich za nami

Tańce na Kasprowym Wierchu i ulicach Zakopanego, pachnąca smakołykami z różnych stron Europy Równia Krupowa. Był 43. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w którym o nagrody w postaci tradycyjnych ciupag walczyło 14 zespołów.

43. Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Festiwal Folkloru Ziem Górskich od 19. sierpnia odbywał się w Zakopanem, już po raz 43.

Do Zakopanego przyjechał w zasadzie stały skład: ogniści Włosi i Hiszpanie oraz owacyjne przyjmowani przez publiczność ? Węgrzy i Turcy, a także w mocnym składzie reprezentacja Bałkanów ? Bułgarzy , Serbowie i Macedończycy. Nie zawiedli też nasi sąsiedzi ?zza miedzy? – Słowacy. O nagrody walczyli również romantyczni Szwedzi oraz przywiązujący dużą wagę do tradycji i kultury Rumunii. Nie mogło zabraknąć polskich zespołów – Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki ?Wierchy? z Milówki, Zespół Regionalny ?Koniaków? z Koniakowa, Zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej i Zespół Regionalny ?Dolina Popradu? z Piwnicznej ? Zdroju.

W niedzielny ranek kolejka wywiozła zespoły na Kasprowy Wierch, była to dla nich pierwsza szansa na zatańczenie w górach. Turyści wychodzący z wagoników byli mocno zaskoczeni tym widowiskiem. Tradycyjnie w południe przeszedł korowód. Wszystkie zespoły można było podziwiać już w pełnej krasie na inauguracyjnym koncercie, który zakończył się pokazem sztucznych ogni.

Regulamin nie zezwala na udział w festiwalu dzieci, mogły one pokazać się jednak na plenerowej scenie.

Zespół ze Stryja na Ukrainie, pokazał tańce huculskie, głównie żywiołowe kołomyjki.

Zdjęcie z : pormocja.zakopane.pl

Festiwalowi towarzyszyły otwarte pracownie artystów i kiermasz sztuki ludowej. W tym roku zaprezentowało się więcej niż w latach poprzednich, bo aż pięćdziesięciu twórców. Nie zabrakło artystów znanych poprzednich lat.

Rozpoczęto 43. Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Tradycyjnie w sierpniu rozpoczął się 43. Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Regionalnymi smakołykami zapachniało na Równi Krupowej. Zaplanowano też dni poszcz ególnych narodowości w tym roku były to dzień bułgarski, węgierski, szwedzki i górali polskich. Członkowie tych zespołów przygotowali tradycyjne dania ich kuchni i poinstruowali w swoich narodowych tańcach.

?Nomowiny? to tytuł sztuki przygotowanej przez zespół z Bustryku wystawionej w kinie ?Sokół? i cieszącej się dużym zainteresowaniem.

Zdjęcie z: ww1.smacznykrakow.pl 

Spiżowe zbyrkadła to nagrody, które były do wywalczenia w imprezie towarzyszącej festiwalowi nazwanej Konkursem Kapel i Instrumentalistów Ludowych, gdzie walczyły kapele góralskie.

Nagroda w Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Nagroda w Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wykonana, jak co roku przez Pana Marka Króla Józagi

 

 

Nagrodami w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich były ciupagi, parzenice i znaczki festiwalowe. Wszystkie projektu Marka Króla Józagi, który projektuje je od 12 lat.To dzięki niemu co roku Parzenice Góralskie nagrody regulaminowe, przybierają inny kształt podobnie jak z oprawami do ciupag głównych nagród festiwalowych. Jedyną nagrodą, która nie zmienia się na przestrzeni lat, są Spiżowe Zbyrkadła, wręczane w konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych.

Zdjęcie z: mffzg.pl 

 

 

Tradycja Festiwalu

Historia Festiwalu Folkloru Ziem Górskich sięga czasów II Rzeczpospolitej, a rodowód można łączyć ze „Związkiem Ziem” wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana.

Związek Ziem zakładał zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Festiwal Folkloru Ziem Górskich to impreza, która od 1935 roku gości pod Tatrami

Podobne cele przyświecały twórcom „Święta Gór”, które po raz pierwszy miało odbyć się w 1934r. w Zakopanem. Jednak plany pokrzyżowała powódź. Ale już rok później 4 sierpnia 1935r., Podhalanie witali muzyków, tancerzy, śpiewaków, twórców i artystów ludowych przybyłych pod Tatry z całych polskich Karpat, od Czeremoszu aż po Olzę. Przez cały tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowali bogaty dorobek twórczy swych ziem. Próbując pokazać widzom, swoją unikalność i głęboko zakorzenioną miłość do tradycji.

Już wtedy święto miało charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1937 roku imprezę przemianowano na „Tydzień Gór” odbył się on w Wiśle.

 Festiwal po wojnie

Po II wojnie idea góralskiego święta dała o sobie poznać ponownie w zmienionej nieco formie pod nazwą „Jesieni Tatrzańskiej”, imprezie mającej przedłużyć letni sezon turystyczny pod Giewontem. Na początku prezentacje zespołów nie były główną częścią programu, ale tylko jednym z wielu jego punktów.

Festiwal Ziem Górskich

Dawniej występy zespołów regionalnych były tylko częścią bogatego programu imprezy w Zakopanem

We wrześniu 1965 r. na scenie kina „Giewont” wystąpiły cztery miejscowe zespoły. Dały wyraźny sygnał organizatorom, że folklor widowiskowy może być największą atrakcją zakopiańskiego święta. Tak też się stało. W 1968 r. oprócz polskich zespołów zaproszono grupy z zagranicy – odbył się pierwszy międzynarodowy festiwal. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda „Złota Ciupaga”. Po pierwszym konkursie, jurorzy dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami zgłosili potrzebę przeformułowania jego zasad.

Zdjęcie z: gadki.lublin.pl 

Nowy regulamin opracowany pod kierunkiem znanego etnografa Romana Reinfussa, wyodrębniał trzy kategorie zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej – kat. I, artystycznie opracowanej- kat. II, oraz w formie stylizowanej – kat. III.

 

W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych.

 

Modyfikacja regulaminu, uwzględniająca różne formy prezentacji folkloru, przyczyniła się do podniesienia rangi zespołów wiejskich, a także do popularyzacji „folkloru w formie jak najbardziej autentycznej połączonej z obrzędem czy zwyczajem, a nie montowanych sztucznie składanek taneczno- muzycznych”. Słowa te jednocześnie oddawały charakter pracy i wizję folkloru propagowaną przez badaczy kultury ludowej z ośrodka krakowskiego, którzy przez blisko 30 lat zasiadali w festiwalowym Jury. Dla wspomnianej grupy Jurorów zespoły wiejskie przedstawiały największą wartość, gdyż prezentowały tradycyjny, nieprzetworzony folklor, który należało chronić, a nawet reaktywować. Festiwal miał być ważnym narzędziem w realizacji tego zadania.

Niezależnie od odmiennych poglądów, licznych dyskusji i kontrowersji towarzyszących werdyktom, trzeba przyznać, że festiwal wpłynął pozytywnie na rozwój zespołów góralskich, które mobilizował do rekonstruowania zapomnianych obrzędów i wprowadzania ich do programów artystycznych.

 Festiwal dziś

Dziś zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 39 lat uczestniczyło w nim prawie 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich dziś

Festiwal Folkloru Ziem Górskich dziś to przede wszystkim popisy zespołów folklorystycznych górali z całego świata.

Zdjęcie z: zakopane-zakwaterowanie.pl 
Krytykowana i kontrowersyjna formuła konkursowa, przetrwała próbę czasu i obecnie przyciąga zespoły z różnych krajów i kontynentów, pragnące stanąć do rywalizacji o najważniejszą „Złotą Ciupagę”. Ponad to festiwal jest też jednym z kluczowych elementów tworzących fantastyczny klimat Zakopanego i jego kulturowy krajobraz. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Tatry, by z góralami z różnych zakątków świata przeżyć folklorystyczną przygodę. Ale to nie wszystko niezależnie od poznawczych, promocyjnych i merkantylnych celów, festiwal jest też ważnym wydarzeniem dla samych górali podhalańskich, którzy mogą umacniać swą wspólnotową więź, regionalną tożsamość, przywoływać i wskazywać najbardziej wartościowe elementy swej kultury. Mieszkańcy podhalańskich miejscowości, odrywając się od codziennych obowiązków, mogą spotkać się ze sobą w festiwalowej wiosce, by w niecodziennej atmosferze, przy ognisku i dobiegających z namiotu dźwiękach góralskiej muzyki porozmawiać, pokrzepić się herbatą, zaśpiewać. To drugie oblicze festiwalowego życia, mniej oficjalne i mniej eksponowane, ale równie ciekawe, które toczy się obok konkursowych zmagań.

 

 


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26