Historia Zakopanego

Posted by on lip 17, 2012 in Pozostałe | Komentowanie nie jest możliwe

Historia Zakopanego

Zakopane (750 ? 1000m n.p.m) miasto wczasowo ? uzdrowiskowe, centrum kultury narodowej oraz największy w Polsce ośrodek turystyki górskiej, jaskiniowej i sportów zimowych.

Historia miasta sięga przełomu XVI i XVII w. i związana jest niewielką osadą, której ludność trudniła się rolnictwem i pasterstwem. W 1670 r. Mieszkańcy wsi otrzymali od króla Korybuta Wiśniowieckiego przywilej osadniczy. Dalszy rozwój osadniczy związany był z odkryciem w Tatrach złóż rudy żelaza i metali kolorowych oraz wybudowaniem w 1766r.huty żelaza w Kuźnicach, które z czasem stały się drugim centrum osadniczym Zakopanego. Złoża rudy żelaza wyczerpały się w drugiej poł. XIX w.

Tradycyjny zjazd do osady

Na przełomie XVIII i XIX w. zaczęto doceniać walory położenia naturalnego Zakopanego, które wkrótce zyskało miano wsi letniskowej. Zaczęli przybywać pierwsi badacze Tatr a następnie turyści i kuracjusze.

W drugiej poł. XIX w. Nastąpił szybki rozwój Zakopanego jako letniska. Systematycznie wzrastała liczba przybywających tu gości, powstały też przeznaczone dla nich obiekty noclegowe.

Duże znaczenie dla rozwoju znaczenie dla rozwoju miejscowości miało założenie Towarzystwa Tatrzańskiego oraz przybycie w 1873 r. warszawskiego lekarza dr. Tytusa Chałubińskiego, który odkrył i spopularyzował wśród ludzi kultury właściwości klimatyczne Zakopanego W roku 1885, powstał pierwszy hotel ?Pod Giewontem?, a dwa lata później willa ?Poraj?. W 1986 roku Zakopane otrzymało oficjalnie status uzdrowiska (stacji klimatycznej). Powstały pierwsze sanatoria, gdzie leczono choroby płuc. Pod Tatrami zamieszkało wielu (H. Sienkiewicz, W. Orkan, M. Karłowicz, K. Szymanowski, J. G. Pawlikowski) ? przedstawicieli inteligencji, których obecność zapoczątkowała tworzenie się w Zakopanem ośrodka kultury narodowej.

Morskie Oko

Morskie Oko na fotografii z XVII w.

Na wizerunek Zakopanego szczególny wpływ miała twórczość Stanisława Witkiewicza, który wprowadził zasadę tzw. stylu zakopiańskiego w budownictwie. Dążył on do stworzenia nowoczesnej, polskiej architektury narodowej czerpiąc wzory ze sztuki Podhala. Wzorując się na konstrukcji chat góralskich zaprojektował kilka willi m.in. Kolibę, Okszę, Pod Jedlami, budynek Muzeum Tatrzańskiego i kaplicę na Jaszczurówce. Obecność w Zakopanem wielu ludzi kultury i sztuki zaowocowała utworzeniem w 1889 roku Muzeum Tatrzańskiego ? pierwszego, polskiego muzeum regionalnego oraz rozwojem działalności.

zdjęcie z: mojakolekcjapocztowek.blogspot.com 

Od 1989 roku właścicielem dóbr zakopiańskich wraz z częścią Tatr został Władysław Zamoyski. Miedzy innymi dzięki jego staraniom Zakopane uzyskało połączenie kolejowe z Chabówką i Krakowem, co miało istotne znaczenie dla wzrostu liczby przybywających tu gości i rozwoju ośrodka uzdrowiskowo ? wczasowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, W. Zamoyski utworzył fundację narodową i przekazał jej cały swój majtek. Po II wojnie światowej stanowiła ona podstawę do utworzenia obecnego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Początek XX w. i okres międzywojenny przyniósł dalszy wzrost popularności Zakopanego, które z czasem stało się również ośrodkiem sportów zimowych. Turystykę zimową a w szczególności narciarstwo spopularyzował Mariusz Zaruski ? znakomity taternik, który zorganizował tu pierwsze kursy narciarskie i zimowe wyprawy na tatrzańskie szczyty. W 1909 utworzył również TOPR ? Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zakopane po wojnie

Widok na krupówki

Zakopane dziś to miasto z własnym klimatem i charakterystyczny uliczkami.

Po wojnie nastąpił dalszy rozwój i modernizacja miasta. Rozbudowie uległa sieć nowoczesnych hoteli, pensjonatów oraz obiektów sportowych i kulturalnych. Procesy te przyczyniły się do wzrostu znaczenia Zakopanego jako ośrodka kulturalnego i sportowego przy jednoczesnym ograniczeniu jego funkcji leczniczych. Walory położenia miasta u podnóża Tatr oraz jego warunki klimatyczne i przyrodnicze sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej.

 

 


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26