Jaskinie w Tatrach

Posted by on lip 17, 2012 in Atrakcje turystyczne | Komentowanie nie jest możliwe

Jaskinie w Tatrach

Polska nie należy do grupy tych krajów, gdzie występowanie jaskiń jest duże.

Dlaczego? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż posiadamy nizinne ukształtowanie terenu, a także istnieje pokrycie sporych powierzchni kraju osadami pochodzenia polodowcowego. Pomimo tego w naszym kraju odkryto około 1300 jaskiń, lecz w większości są one dość małe powierzchniowo.

Jaskinia Mylna w Tatrach

Jaskinie Mylną charakteryzuje specyficzny układ korytarzy i ciekawe formy skalne.

Na obszarze polskich Tatr znajduje się około 650 jaskiń, z czego ponad 250 leży na terenie Doliny Kościeliskiej. Niemal wszystkie jaskinie zlokalizowane są w skałach osadowych Tatr Zachodnich. Swoje powstanie zawdzięczają w głównej mierze dobrze rozwiniętym w skałach wapiennych zjawiskom krasowym. Polegają one na rozpuszczaniu skał przez wodę zawierającą dwutlenek węgla.

Demanovska Jaskinia Lodowa

Demanovską Jaskinie charakteryzuje trwałym nagromadzeniem lodu, ogromnymi podziemnymi pomieszczeniami.

 

Zdjęcia z: planetagor.pl 

Jaskinia to nic innego jak pusta przestrzeń w skale dostępna dla człowieka.

Po polskiej stronie w Tatrach odkryto ok. 800 jaskiń, po stronie słowackiej odkryto co prawda mniejszą ich liczbę, jednakże te odnalezione zachwycają urodą i wzbudzają wśród polskich miłośników Tatr cień zazdrości.

 

 

 

 

 

Do największych jaskiń tatrzańskich należą:

Cień Księżyca ? najdłuższa ? 25 100 m.

Jaskinia Wielka Śnieżna ? najgłębsza ? 824 m.

Śnieżna Studnia ? druga po względem głębokości ? 763 m.

Zwiedzanie jaskiń to bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Wynika to ze specyfiki samego środowiska podziemnego, w którym panuje cisza, ciemność spokój, jak i chęci przeżycia przygody i zobaczenia czegoś innego.
Jaskinie w Tatrach powstały w większości w skałach osadowych, zaledwie kilka występuje w granitowych. Istnieją także jaskinie lodowe (np. Lodowa Litworowa, Lodowa w Ciemniaku, Lodowa Mułowa). Wydaje się jednak, że największą atrakcją jaskiń jest możliwość nieustannej penetracji i odkrywania kolejnych podziemnych przejść łączących wewnątrzgórskie studnie.

Jaskinia Dziura - jaskinia w Tatrach

Jaskinia Dziura położona jest Tatrach Zachodnich. Według podań ludowych ukrywał się tu zbójnik Wojtek Mateja

Warto zatem pomyśleć o odpowiednim ubraniu: nieprzemakalnej ciepłej kurtce, dobrych butach i ochraniaczach na spodnie i buty. Należy pamiętać, że mikroklimat panujący w jaskiniach może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, dlatego przed wybraniem się na wycieczkę do jaskini, należy się do niej odpowiednio przygotować.

 

Zdjęcie z : gorskizakopane.pl 

 

 

Oto wykaz jaskiń udostępnionych dla ruchu turystycznego, przez które prowadzą szlaki turystyczne:

  • Dziura (Dolina ku Dziurze – Tatry)
  • Dziurawy Kamień (Karkonosze)
  • Jaskinia Mroźna (Dolina Kościeliska – Tatry)
  • Jaskinia Mylna (Dolina Kościeliska – Tatry)
  • Jaskinia Obłazkowa (Dolina Kościeliska – Tatry)
  • Jaskinia Raptawicka (Dolina Kościeliska – Tatry)
  • Smocza Jama (Wąwóz Kraków – Tatry)

Widoki z takiej podróży bezcenne. Oprócz jaskiń istnieją również inne podziemne trasy turystyczne, czyli kopalnie, obiekty militarne, piwnice i składy kupieckie. Podziemia te zwane są antropogenicznymi, czyli stworzonymi przez człowieka.


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26