Kuchnia i smaki Podhala

Posted by on lip 17, 2012 in Atrakcje turystyczne | Komentowanie nie jest możliwe

Kuchnia i smaki Podhala

Imprezy integracyjne w Zakopanem, czyli integracja ze smakami w klimatycznej karczmie.

Karczmy w okolicy Zakopanego, to urokliwe, regionalne drewniane izby, które swoim klimatem spraszają w progi Gości. Prowadzone przez wielopokoleniowe rodziny, serwują regionalne specjały, często jednak łączą swoją oryginalność z nowoczesnym wyglądem.

 

Regionalna kuchnia

 

Kuchnia Małopolska to w dużej mierze dawna kuchnia galicyjska. Wywarła na nią wpływ kultura austriacka oraz podkarpacka kuchnia góralska. Najsłynniejsza zupa to barszcz biały z parzoną kiełbasą, z mięs zaś – schab w śliwkach. Na słodko bułeczki z powidłami oraz austriacki tort Sachera i piszinger, czyli torcik z wafelków i czekoladowej masy.Tradycyjna kuchnia Podhala

Tradycyjna kuchnia Podhala to przede wszystkim oscypki, bryndza.

Kapela góralska, która przygrywa przez całą imprezę jest miłym dodatkiem do każdego napadu zbójeckiego, a na pewno jest już podstawa do biesiady góralskiej.

Już od wieków do posiłków spożywanych w karczmach przygrywała grupa muzyków zwana właśnie kapelą góralską. Według tradycji miało to służyć nie tylko oprawie, ale i poprawie kultury bo przecież ? muzyka łagodzi obyczaje.

Zdjęcie z niam.pl 

Smaki Podhala

 

Smakowanie Małopolski najlepiej zacząć od sera, który zachwycił smakoszy w całej Europie, czyli od oscypka. Kruchy i delikatny, pachnący wonnym dymem specjalnie dobranego drewna i górskimi łąkami, powstaje z owczego mleka tylko w polskich górach.

Skosztować też trzeba bryndzy podhalańskiej, czyli miękkiego i świeżego sera o ostrym, specyficznym smaku.

Specjały pod Tatrami

 

Będąc w kulinarnej podróży po Zakopanem, nie możemy zapomnieć o regionalnych specjałach. Wspomnieliśmy już o oscypku i bryndzy. Zatem podczas imprez firmowych na stole pojawić mogą się jeszcze:

Moskole placki

Moskole to placki pieczone i podawane wprost z blachy

Moskole – placki otrzymane z gotowanych ziemniaków (najlepiej z poprzedniego dnia). Placki piecze się wprost na blasze, pod którą delikatnie płoną kawałki drewna. Moskole podaję się jeszcze ciepłe, najlepiej posmarowane prawdziwym góralskim smalcem.

Góralski smalec ? robi się z kawałka świeżej słoniny i podgardla. Trzeba go pociąć w kostkę, wytopić, do tłuszczu dodać nieco cebuli, trochę startego jabłka, odrobinę czosnku. Wszystko razem topić na łagodnym ogniu. Kiedy smalec stężeje, nadaje się do smarowania.

Zdjęcie z : kopytka.blox.pl

Kwaśnica ? najbardziej charakterystyczna zupa podhalańska. Żeby ją przyrządzić należy wziąć wieprzowinę, natrzeć ją solą i odłożyć na parę dni. Potem Trzeba ją uwędzić, najlepiej w dymie z suchego drewna olchowego.

 Litworówka ? nalewka na korzeniach tatrzańskiej rośliny ? litworu.

 

Regionalna kuchnia, a Unia Europejska

To tylko część specjałów góralskiej kuchni. Doceniła nas też Unia Europejska, która objęła pewne produkty swoja ochroną.

Na liście produktów zarejestrowanych jako Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności znalazły się:

 • bryndza podhalańska,
 • oscypek (nazywany także ?oszczypkiem”),
 • redykołka, chleb prądnicki,
 • kiełbasa lisiecka,
 • obwarzanek krakowski,
 • suska sechlońska,
 • jabłka łąckie,
 • karp zatorski
 • fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca
  Jabłka Łąckie
  Jabłka łąckie otrzymały unijny certyfikat o Ochronie Oznaczeń Geograficznych.

Objęcie konkretnych produktów unijną ochroną oznacza, że nazwa tych produktów jest zastrzeżona w całej Unii Europejskiej i mogą one być wytwarzane tylko na obszarze, którego granice określono we wniosku o rejestrację oraz według specjalnej receptury.

zdjęcie z wwarce.pl 

 

Europejskie logo jest wykorzystywane do reklamowania produktów o najwyższej jakości. To gwarancja, że nie są to podróbki, ale produkty oryginalne, które spełniają wysokie, unijne standardy.

 

TOP, czyli czym można zachwycić podniebienie podczas imprez integracyjnych w Zakopanem.

 

Tego będąc na wyjeździe firmowym w górach nie może zabraknąć na żadnym stole. Specjalnie dla Was, stworzyliśmy listę najlepszych ? naszym zdaniem ? potraw Zakopanego i Podhala. Podajemy też kilka przydatnych rad, jak przygotować i podać by każdemu smakowało.
1. Kołacz jodłownicki – wypiek rozpowszechniony głównie na terenie Limanowszczyzny oraz położonej w województwie małopolskim gminy Jodłownik. Produkt lokalnej gastronomii od początku istnienia przygotowywany był ze starannie dobranych składników ciasta i sera najlepszej jakości. Zawsze kobiety starały się udoskonalać smak wyjątkowego specjału, dodając do tradycyjnego przepisu między innymi cukier. Nic dziwnego ? zapach pieczonego kołacza zapowiadał kiedyś wyjątkową ucztę.

2. Bryjka – potrawa mączna regionalnej kuchni podhalańskiej. Podstawowe danie górali w XIX wieku Bryjkę przyrządzało się – w wersji podstawowej – gotując w osolonej wodzie mąkę. Kiedy po około półgodzinnym gotowaniu bryjka się zagęściła wykładano ją do miski rozcierając ją na całej powierzchni i okraszano dostepnym tłuszczem: słoniną, olejem lnianym, smalcem rzadziej masłem. Czasami podczas gotowania dodawano maślankę lub serwatkę a nawet mleko.

Regionalne kluseczki hałuski

Hałuski to regionalne kluseczki przygotowane z tartych ziemniaków.

 

3. Hałuski ? ziemniaczane kluseczki, danie regionalnej kuchni podhalańskiej. Kluseczki przyrządza się z tartych ziemniaków, mąki oraz soli. Słowacy uważają haluški za narodową potrawę, co nie do końca jest prawdą, gdyż w Tyrolu gotuje się podobne kluseczki nazywane szpaclami (j.niem. spätzle) lub nieco większe włoskie kluseczki o podobnej recepturze nazywające się j. wł gnocchi.

 

Zdjęcie z: eksplozjasmaku.blox.pl

4. Pierogi z mięsem, bryndzą i skwarkami ? sekret ich wyśmienitego smaku leży w unikalnym połączeniu farszu. Dzięki zawartości bryndzy nabierają niezwykłej delikatności. Dodane do całości chrupiące skwarki, zeszklona na patelni, ładnie zarumieniona cebulka i roztopione masełko, pieczętują ich unikalną recepturę.

5. Bigos - warto zaznaczyć, że wybór mięsa zależy tutaj od nas i naszych indywidualnych gustów. Dla aromatu możemy dodać np. suszone śliwki. Reguła jest tu podobna do kapusty z grzybami ? lepiej odczekać dwa dni, by uzyskać lepszy aromat.

 


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26