Stawy w Tatrach

Posted by on lip 17, 2012 in Atrakcje turystyczne | Komentowanie nie jest możliwe

Stawy w Tatrach

Stawami w Tatrach nazwano jeziora tatrzańskie. W Tatrach znajduje się ich 200, po Polskiej 40 w tym największy i najczęściej odwiedzany ? Morskie Oko (34, 93 ha). Są to głównie jeziora pochodzenia polodowcowego.

 

 Stawy w Tatrach

 

Morskie Oko w Tatrach Polskich

Morskie Oko, to jedno z jezior naturalnie zamieszkałych przez pstrąga.

Należą one do jednych z najładniejszych miejsc, gdzie przyroda wywołuje niewiarygodne wrażenia i pozostaje na długo w pamięci turysty. W zastawieniu liczbowym najgłębszym jest Wielki Staw (79,30 m), natomiast najmniejszym Zadni Mnichowy Stawek (0,04ha), znajdujący się po stronie słowackiej. Tatrzańskie stawy są pochodzenia polodowcowego, wyjątek stanowi jedynie Kras Cichy Stawek.

Na Słowacji największymi jeziorami są Szczyrbskie Jezioro oraz Wielki Staw Hińczowy.
Przejrzystość wody mieniącej się różnymi kolorami, odbijającej w swoim lustrze szczyty gór wprawia w zachwyt i zachęca do dalszych wędrówek po górach.                             (Zdjęcie pochodzi z: www.przewodnik.e-wyjazd.pl )

Ścieżki oznaczone szlakami w tereny tatrzańskich stawów zachwycają i bogate są w szeroki wachlarz pięknych widoków górskich.

Tylko w nielicznych stawach, w tym w Morskim Oku i Popradzkim Stawie, występowały naturalnie ryby. Część stawów została jednak sztucznie zarybiona, głównie narybkiem pstrąga potokowego. Istnienie populacji ryb ma wpływ na ogólną bioróżnorodność zooplanktonu. W jeziorach bezrybnych zooplankton zdominowany jest przez jeden gatunek filtratora.

Jezioro Popradzkie Tatry Wysokie Słowacja

Nad Jeziorem Popradzkim co roku jesienią odbywają się pokazy – THS -słowackiej Tatrzańskiej Służby Ratowniczej

 

     Zdjęcie z: www.globtroter.pl 

 

 

W lecie jeziora o bujniejszym życiu są odwiedzane przez kaczki krzyżówki; gromadzą się one szczególnie tam, gdzie mimo obowiązujących zakazów dokarmiają je turyści, np. na Smreczyńskim Stawie czy Rohackich Stawach.

 

Nad Morskie Oko można dojść przez Zawrat ? jak pisał Rafał Malczewski – ?Wszak to najbardziej uczęszczany szlak w całych Tatrach, brama wiodąca ceprów do raju?.


Warning: include_once(/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/trybala/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/plugins/theme-inc.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/jacektry/domains/imprezy-integracyjne-zakopane.pl/public_html/wp-content/themes/Chameleon/footer.php on line 26